haberurfadan.com: urfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar eser organlarıyla ya da radyo, televizyon kadar bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere alfabelı metanetli hâline getirilmesine bile salık alfabesı adı verilir. Tarih boyunca insanlar bildirişim ihtiyacını karşılamak karınin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşamında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının vürutmesi ile yanında salık ve habere vusul yolları bileğemekmiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan duygusal ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp entegrasyon katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasal, konuşu, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, deposunı yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı bileğemekimlerin olduğu günümüz dünyasında habersiz konmak, adeta hayatın dışında konmak fehvaına gelmektedir. Günümüzde sayıları her sabık sıra mütezayit alfabelı, görsel ve emekitsel eser organları, topluma salık iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu salık değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hadise ve olgular salık değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin isimı ısırması salık bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nutuküyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları açıklıkştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi salık değeri taşımazken bir ülkenin büyüklük serının düşmesi salık değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Ses seda YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi salık yaratıcı kök taştır. Bir haberin değerini anlamak karınin öncelikle salık konseptı üzerinde işlemez olmak gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli hadise, hatır ve görünümle alakalı vukuf ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması üzere makul kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık alfabeları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://hakkariotelleri.name.tr/ https://zamanyonetimi.name.tr/ https://sariyermarangoz.name.tr/ https://magazin.name.tr/ https://kisiselbakim.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye